Miejsce montażu urządzenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

HOME - Miejsce montażu urządzenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
Miejsce montażu urządzenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

Montaż jednostki wewnętrznej.

Po dobraniu odpowiedniej mocy urządzenia, należy wybrać odpowiednie miejsce do zamontowania jednostki wewnętrznej. W przypadku urządzeń typu kasetonowego, rekomendowany jest montaż w punkcie centralnym jeśli specyfika pomieszczenia nam na to pozwoli. Należy pamiętać, że w przypadku tego typu urządzenia musi być zastosowany sufit podwieszany, obniżony o przynajmniej 25 centymetrów.

Najczęściej montowaną jednostką wewnętrzną jest jednostka ścienna, którą montuje się najłatwiej i nie stwarza większych problemów technicznych.

Najłatwiejszym montażem jest montaż tzw. przez ścianę, który polega na tym, że jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna wiszą na jednej ścianie. Dzięki takiemu sposobowi, nie wykonujesz bruzd, nie montujesz korytek, a co najważniejsze, nie ciągniesz długich instalacji elektrycznych, rurek miedzianych oraz odpływu skroplin.

Podczas projektowania miejsca dla urządzenia wewnątrz pomieszczenia, musisz wziąć pod uwagę aspekt użyteczności dla osób korzystających. Unikaj sytuacji, w której zimne powietrze będzie wiało bezpośrednio na użytkowników, czyli jeśli tylko to możliwe, unikaj wiania na łóżko, biurko, sofę czy obszar, w którym stale przebywa klient.

 

Urządzenie nie może być narażone na wysoką temperaturę oraz parę wodną, stąd nie powinno być montowane nad kuchenką, piecem lub innymi źródłami pary wodnej.

Urządzenie nie może być podwieszone pod samym sufitem, musi być zachowany odstęp minimum 10 cm, żeby jednostka bez problemu mogła zassać powietrze z pomieszczenia, które będzie ochładzać oraz by montażysta miał swobodny dostęp do uchwytu montażowego na którym będzie wisiała. Należy unikać montażu jednostki nad balkonem ponieważ można napotkać nadproże czyli element konstrukcyjny budynku. Podobne utrudnienie występuje również nad oknami oraz drzwiami jeśli ścianka nie jest działowa.

W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń nie zaleca się montowania urządzeń zaraz pod sufitem, ponieważ wydajność takiego urządzenia będzie odczuwalna dopiero po dłuższym czasie. Odpowiednią wysokością montażu jest wysokość ok 2,5 metra nawet jeśli wysokość ściany ma 4m. W związku z tym, że chłodne powietrze przepływa ku dołowi nie będzie trzeba schładzać całej kubatury powyżej wysokości 2,5. Oszczędność energii powinna przekonać klienta do zatwierdzenia projektu umieszczenia jednostki wewnętrznej na niższej wysokości.

Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę to odległość od ściany bocznej. Zaleca się pozostawienie wolnej przestrzeni ok 10 cm by móc swobodniej zawiesić urządzenie na uchwycie oraz zdjąć w razie potrzeby obudowę i dostać się do środka.

Co ważne, należy zwrócić uwagę na miejsca, w których mogą iść przewody elektryczne, a także inne instalacje, jak rury z wodą lub gazem. W niektórych przypadkach możesz poprosić właściciela o plan instalacji zanim rozpoczniesz wiercenie i przewiert. Zawsze warto rozpocząć planowanie umieszczenia jednostki od odszukania puszek, kontaktów, włączników i kinkietów. Zgodnie ze sztuką instalatorską przewody powinny iść w liniach prostych pionowych i poziomych pomiędzy poszczególnymi punktami elektrycznymi. Podobnie zachować należy szczególną ostrożność w przypadku instalacji centralnego ogrzewania i gazu.

Montaż jednostki zewnętrznej.

Aby poprawnie zamontować jednostkę zewnętrzną, trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym urządzenie będzie działało prawidłowo. Tył urządzenia to część przez którą wpada powietrze za sprawą wentylatora. I ta strona jednostki musi być oddalona od ściany około 10 cm, odległość ta jest niezbędna do tego, żeby wentylator mógł swobodnie zassać powietrze potrzebne do zmiany temperatury i stanu czynnika krążącego w układzie klimatyzatora. Dużym błędem jest zamontowanie urządzenia odwrotnie, wentylatorem do ściany, ponieważ wówczas urządzenie będzie nie wydajne, a jego działanie będzie mocno zaburzone. Minimalna odległość jaka może być pomiędzy przodem urządzenia, a przeszkodą w przepływie powietrza to 80 cm. Większość producentów zaleca odległość 1m.

Kolejną zasadą, która gwarantuje prawidłowe działanie klimatyzacji, jest możliwe najbliższe zamontowanie jednostki zewnętrznej od wewnętrznej, przy czym należy pamiętać, że nie może ona być mniejsza niż 2 metry. Jeśli ten warunek nie może być spełniony, należy estetycznie zwinąć krąg rurek miedzianych za urządzeniem. Ma to na celu zniwelowanie przenoszenia drgań z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej oraz czynnik będzie miał czas na całkowite odparowanie zanim trafi z powrotem do sprężarki. Nie można montować jednostki na strychu lub w innym słabo wentylowanym pomieszczeniu. Należy również zwrócić uwagę, by był swobodny dostęp do urządzenia w czasie montażu, naprawy lub serwisu.

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna musi być zawsze wypoziomowana.