Program Kursu

HOME - Program Kursu

Część teoretyczna

Składa się z 3 modułów: rodzaje klimatyzatorów, dobranie mocy urządzenia klimatyzacyjnego oraz miejsce montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
Czas trwania: ok 1 godz.

Rodzaje klimatyzatorów

W tym filmie zostały zawarte informacje dotyczące rodzaju klimatyzatorów występujących na rynku począwszy od najczęściej występującego klimatyzatora typu SPLIT, przez klimatyzator kasetonowy, kanałowy, przypodłogowy, aż po skomplikowany układ VRF. Poznasz ich cechy charakterystyczne, wady i zalety. Dowiesz się także, z czego zbudowany jest klimatyzator i za co odpowiedzialne są poszczególne jego elementy, jaka jest zasada działania klimatyzacji typu SPLIT, a także poznasz schemat przepływu czynnika chłodniczego przez układ klimatyzacyjny.

Dobranie mocy urządzenia klimatyzacyjnego

Ten film został poświęcony zagadnieniu właściwego doboru mocy urządzenia klimatyzacyjnego do miejsca, w którym ma ono zostać zamontowane. Dowiesz się, jakie są zasady odpowiedniego dobrania klimatyzacji do potrzeb i wymagań klienta. Poznasz także moce urządzeń klimatyzacyjnych, aby móc w prawidłowy sposób dobrać urządzenie do wielkości i rozkładu pomieszczenia. Zdobędziesz wiedzę na temat prawidłowego ustalenia zwyżek mocy, kiedy urządzenie będzie musiało pracować z większą wydajnością. Dowiesz się także, w jaki sposób wybrać urządzenie pod względem marki oraz ceny.

Miejsce montażu jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej

Z tego filmu dowiesz się, jakie są sposoby montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz gdzie najlepiej je zamontować. Dowiesz się także, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca montażu parownika oraz jednostki zewnętrznej. Poznasz wymiary montażowe obydwu jednostek oraz minimalne odległości od ściany, sufitu oraz przeszkód w przepływie powietrza, jakie muszą być zachowane, aby klimatyzator działał poprawnie. Zdobędziesz również wiedzę na temat najczęściej popełnianych błędów podczas wyboru miejsca i montażu klimatyzacji.

Zobacz co możemy Ci zaoferować

W naszej ofercie znajdziesz także kursy praktyczne z montażu pomp ciepła, pomiarów elektrycznych oraz F-gazów.

Najbliższe szkolenia

Sprawdź kiedy mamy najbliższe szkolenie.
Nie zwlekaj i zapisz się już dziś! Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisz się na szkolenie

Część praktyczna

Podzielona na pięć modułów : przygotowanie klimatyzatora typu SPLIT do montażu, montaż urządzenia, demontaż, serwisowanie urządzeń, zagadnienia dotyczące uprawnień F-gazowych.

Kielichowanie

Ten film został poświęcony zagadnieniu kielichowania, czyli zrobieniu specjalnego połączenia kielichowego, dzięki któremu możliwe jest skręcenie dwóch rurek bądź połączenie rurki z urządzeniem. Dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas kielichowania, a także jak powinien wyglądać prawidłowo zrobiony kielich. Nauczysz się, w jaki sposób należy posługiwać się kielicharką, z czego składa się zestaw do kielichowania oraz jak dobrać odpowiednie klucze do poszczególnych średnic rurek. Ponadto nauczysz się jak poprawnie gradować rurkę oraz prawidłowo używać noża do cięcia miedzianych rurek.

Lutowanie twarde metodą 918

Ten film został poświęcony zagadnieniu lutowania twardego metodą 918, które jest obecnie najpopularniejszą metodą wykorzystywaną do łączenia miedzianych instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych. Poznasz nie tylko rodzaje lutownic, ale przede wszystkim nauczysz się jak w prawidłowy sposób lutować miedziane rurki tak, aby połączenie było szczelne. Dowiesz się także jak sprawdzić szczelność lutu za pomocą pompy próżniowej oraz jak w prawidłowy sposób zgasić lutownicę gazową. Zdobędziesz wiedzę na temat sprawdzenia szczelności połączenia wykonując próbę azotową.

Obsługa klucza dynamometrycznego

Z tego filmu dowiesz się jak w prawidłowy sposób posługiwać się kluczem dynamometrycznym. Poznasz odpowiedź na pytanie, dlaczego jego użycie jest tak ważne podczas łączenia instalacji chłodniczych, a także nauczysz się jak należy ustawić klucz w celu połączenia rurek o średnicy 1⁄4 i 3⁄8 cala. Dowiesz się również, co wchodzi w skład zestawu klucza dynamometrycznego, jak w prawidłowy sposób odczytać z tabeli, z jaką siłą należy dokręcać poszczególne rozmiary śrub.

Montaż tylnej płyty mocującej

Ten film został poświęcony zagadnieniu montażu tylnej płyty mocującej, czyli tzw. blachy. Oglądając go dowiesz się, w jaki sposób zamontujesz blachę oraz jednostkę wewnętrzną w zaplanowanym miejscu, jakich narzędzi będziesz musiał użyć, aby zrobić przewiert, a także, w jakim miejscu najlepiej jest przeprowadzić całą instalację. Poznasz także podstawowe informacje na temat rodzaju i wielkości śrub, jakich należy użyć podczas montażu.

Narzędzia do montażu

W tym filmie zostały zaprezentowane narzędzia i materiały, jakie są niezbędne do montażu klimatyzacji typu split oraz podczas kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku braku któregoś z narzędzi lub materiałów, istnieje ryzyko nieukończenia pracy. Zostały w nim zawarte także informacje na temat marek narzędzi, które rekomendujemy oraz aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas ich kupowania.

Wykonanie próżni

Z tego filmu dowiesz się jak w prawidłowy sposób wykonać próżnię w układzie klimatyzacyjnym typu split, a także zrobić próbę szczelności przy pomocy pompy próżniowej. Dowiesz się również w jakim celu wykonuje się próżnię w układzie, jakie narzędzia i urządzenia będą do tego potrzebne, a także ile powinno trwać wykonanie próżni w układzie w zależności od typu instalacji. Wykonanie próżni jest podstawową czynnością jaką wykonuje się w każdym urządzeniu klimatyzacyjnym i chłodniczym.

Wprowadzenie czynnika do klimatyzacji

Ten film został poświęcony zagadnieniu wprowadzenia czynnika jednorodnego R32 do instalacji klimatyzacyjnego typu split. W filmie zostały przedstawione dwa sposoby na wprowadzenie czynnika: z butli do instalacji oraz z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej. Oglądają ten film dowiesz się jakie urządzenia będą do tego potrzebne, zdobędziesz również wiedzę na temat interpretacji wyniku ciśnienia na manometrze oraz sprawdzenia czy w układzie jest odpowiednia ilość czynnika chłodniczego.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu klienta

Ten film został poświęcony całemu procesowi montażu klimatyzacji w mieszkaniu klienta. Oglądając go poznasz krok po kroku montaż urządzenia chłodniczego, który odbywa się w mieszkaniu klienta. W filmie zostały pokazane wszystkie czynności, które należy wykonać podczas montażu klimatyzacji począwszy od rozpakowania klimatyzatora, przez przygotowanie rurek, kielichowanie, zrobienie przewiertu, wybór miejsca montażu, aż po zawieszenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Oglądając go dowiesz się także jakie działa pilot do sterowania klimatyzacją oraz jakie ma on funkcje.

Uprawnienia F-gazy dla montażystów klimatyzacji

W tym filmie zostały zawarte informacje dotyczące uprawnień F-gazowych. Dowiesz się, czym różnią się uprawnienia do montażu klimatyzacji dla personelu oraz dla przedsiębiorstwa oraz co należy zrobić, aby je zdobyć. Ponadto poznasz także jak wygląda egzamin teoretyczny oraz praktyczny, jakie są przykładowe pytania egzaminacyjne oraz zadania, jakie należy wykonać na egzaminie. W tym filmie przedstawimy również ośrodki szkoleniowe, które polecamy w celu odbycia szkolenia oraz przystąpienia do egzaminu. Pokażemy także jak sprawdzić czy dana placówka szkoleniowa znajduje się w rejestrze jednostek Urzędu Dozoru Technicznego.

Pytania egzaminacyjne teoretyczne i praktyczne F-gazy kat I

Ten film zawiera zestaw pytań, które składają się na część teoretyczną oraz praktyczną egzaminu F-gazowego. Oglądając go poznasz przykładowe pytania testowe wraz z prawidłowymi odpowiedziami oraz krótkim wyjaśnieniem. Dowiesz się także jakie są zadania, które należy wykonać podczas praktycznej części egzaminu na modelowym urządzeniu klimatyzacyjnym.

Najlepsze Kursy Montażu Klimatyzacji
tylko z
A-Cademy.pl