Rodzaje Klimatyzatorów

HOME - Rodzaje Klimatyzatorów
Rodzaje Klimatyzatorów

Przedstawiamy rodzaje klimatyzatorów, ich charakterystykę, wady i zalety.

Klimatyzatory dzielą się na:
• Split,
• Multisplit,
• Przypodłogowe,
• Kasetonowe,
• Kanałowe.

Podstawowym zadaniem każdego klimatyzatora jest chłodzenie przestrzeni, w której się on znajduje. Czynnik chłodniczy, który znajduje się w każdej jednostce ochładza ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Ochładzanie ciepłego powietrza zachodzi pomiędzy skraplaczem a parownikiem. Parownik pobiera ciepłe powietrze, a skraplacz przeprowadza do końcowych elementów układu chłodniczego. Najpopularniejszą jednostką jest właśnie Split, który najczęściej jest montowany jako urządzenie zewnętrze poza zamkniętymi pomieszczeniami, np. taras, balkon i urządzenie wewnętrzne np. na ścianie, suficie.

Klimatyzatory Split

Dzielą się na jednostki zewnętrzne i wewnętrzne.
Jednostki montowane wewnątrz składają się z:
o Sprężarka,
o Wymiennik ciepła,
o Wentylatory,
o Zabezpieczenia prądowe.

Wewnętrzna część to parownik. Obie te części są ze sobą połączone za pomocą przewodów chłodniczych oraz prądu.
Split-y charakteryzują się prostą budową, jednak montaż nie należy do łatwych. Posiadają one również różnorodny wygląd, ich praca może być głośna ale za to polepszają jakość powietrza. Minusem również jest niewielki obszar działania.

Klimatyzatory MultiSplit

Również dzielą się na jednostkę zewnętrzną i kilka urządzeń wewnętrznych. Taka instalacja powinna posiadać nie więcej jak sześć jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej. Za transport czynnika do wszystkich urządzeń odpowiada zawór rozprężny. Gwarancją funkcjonalności takiego systemu jest równowaga pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Klimatyzatory te najczęściej stosuje się w biurach, hotelach, marketach. Plusem tego rozwiązania jest możliwość utrzymania takiej samej temperatury w każdym pomieszczeniu, wizualnie prezentują się bardzo przyzwoicie. Są one jednak droższe, mogą wpływać na przepływ powietrza, serwisowanie może być bardziej czasochłonne.

 

 

Klimatyzatory przypodłogowe

Jest to rozwiązanie, które zastępuje grzejniki. Również są one montowane na ścianie – dokładnie w taki sam sposób jak kaloryfer. Jeśli przestrzeń, w której chcemy mieć możliwość kontroli nad temperaturą za pomocą klimatyzacji jest mocno ograniczona na przykład poprzez skosy, warto zdecydować się na ten rodzaj. Klimatyzatory te są tak samo funkcjonalne i efektywne, natomiast wizualnie nie każdemu mogą przypaść do gustu.
Klimatyzatory kanałowe – są one najczęściej montowane w kanałach sufitowych. To właśnie za pomocą kanałów powietrze jest ochładzane, pobierane i transportowane do anemostatów. Anemostat jest montowany w suficie i jest odpowiedzialny za rozprowadzanie schłodzonego powietrza. Te jednostki są montowane w dużych pomieszczeniach, biurach. Ten typ może utrzymywać taką samą temperaturę w całej powierzchni użytkowej. Minusem będzie montaż w zagospodarowanych już pomieszczeniach.

 

Klimatyzatory kasetonowe

Montowane w suficie na środku pomieszczenia. Montaż tego typu jednostki powinien być bardzo ostrożny. Klimatyzatory te muszą być z uwagi na swoją wagę zamontowane na specjalnych śrubach. Jednostka ta pobiera ciepłe powietrze środkową częścią, natomiast powietrze schłodzone jest wydmuchiwane zewnętrznymi krawędziami. Powietrze to dzięki jego budowie rozchodzi się równomiernie. Dzięki swej budowie nie zabiera przestrzeni użytkowej. Z uwagi na budowę i system chłodzenia cena jest znacznie wyższa niż w przypadku innych urządzeń.